All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Profilaktyka nowotworowa – jak się odżywiać [cz. II]

1.52K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

O tym, że odpowiednia dieta ma wpływ na ogólny stan organizmu nie trzeba już nikogo przekonywać. W ramach profilaktyki nowotworowej pytanie „jak się odżywiać?” nabiera jednak nowego znaczenia. Każdy posiłek może być pomocny w odzyskiwaniu formy oraz zdrowia – wystarczy wiedzieć, jakie składniki należy w nim umieścić. Jak powinna wyglądać dieta antyrakowa? Kilka wskazówek przedstawiamy poniżej. Dalszej wiedzy można zaczerpnąć w kontakcie z dietetykiem bądź odpowiednią literaturą.

Dieta antyrakowa zakłada spożywanie znacznej ilości warzyw i owoców, natomiast wyeliminowanie produktów obfitujących w konserwanty. Prócz żywności silnie przetworzonej niewskazany jest wysoki udział tłuszczów, cukrów oraz soli w posiłkach. Warto pamiętać o tym, by spożywać kilka niewielkich posiłków o regularnych porach. To korzystnie wpływa na procesy metaboliczne i pozwala uniknąć otyłości – jednego z czynników generujących nowotwory. Istotnym jest, by dostarczać organizmowi antyoksydantów – witaminy A, C oraz E, które skutecznie zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne nie tylko za rozwój nowotworów, ale też przedwczesne starzenie się komórek (m.in. skóry, choć nie tylko).

Poza właściwym składem posiłków istotne są także napoje. WartoDieta antyrakowa spożywać takie, które nie zawierają konserwantów – wodę mineralną, zieloną herbatę, niesłodzone soki warzywne oraz owocowe (w miarę możliwości przygotowywane samodzielnie). Ograniczenie spożycia alkoholu to również ważny krok, pomaga bowiem zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór  jamy ustnej, przełyku, gardła, krtani, jak również jelita grubego, wątroby, trzustki czy piersi. Niebezpieczne może okazać się nawet piwo spożywane w nadmiarze, zawiera ono bowiem nitrozamin – związek kancerogenny. Dla odmiany – czerwone wino posiada w składzie rezweratol o antyoksydujących właściwościach. Mimo to należy zachować umiar w jego dawkowaniu.

Na koniec warto poznać pewne dane statystyczne. Dla wszystkich wątpiących w skuteczność profilaktyki (w tym diety) z pewnością zaskoczeniem będzie fakt, że około 65% nowotworów można uniknąć, m.in. poprzez optymalne odżywianie, zaprzestanie palenia oraz wyeliminowanie innych nałogów. Nadwaga to jednak nie jedyny czynnik zwiększający ryzyko zachorowania. Równie groźny bywa stres – nieodłączny element współczesnego życia. Sztuka relaksowania się i odpoczynku to więc kolejna umiejętność, jaką warto nabyć (i tak będąc już wielozadaniowym pracownikiem).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.