All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Przyszłość rozrywki – okulary VR

1.44K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Obecne stulecie przyniosło spełnienie wielu futurystycznych wyobrażeń czynionych w przeszłości. To, co jeszcze niedawno było wytworem fantazji twórców książek, komiksów czy filmów, jest dzisiaj dostępne dla każdego, kto zapłaci odpowiednią kwotę za konkretny gadżet. Dotyczy to szczególnie urządzeń interaktywnych, pomagających w kreowaniu wirtualnej rzeczywistości. Jednym z takich akcesoriów są okulary VR. Czym są oraz jakie modele można znaleźć w relatywnie korzystnych cenach?

Okulary VR to narzędzie służące do „przenoszenia się” w świat wirtualny. Są wyposażone w specjalne oprogramowanie i posiadają unikalną konstrukcję. Okulary VR dostępne są zarówno w prostszych, jak i bardziej zaawansowanych technologicznie wersjach. W droższych modelach zastosowano dwa ekrany – działające indywidualnie dla każdego z oczu i ułatwiające uzyskanie trójwymiarowego efektu. Ceny gogli VR wahają się w przedziale od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jak profesjonalny sprzęt jest nam potrzebny.

Droższe i tańsze warianty

Najbardziej zaawansowanym technicznie sprzętem na rynku okularów VR pozostają produkty marki Oculus Rift, stanowiącej obecnie własność Facebooka. Urządzenie to jest dostępne w sprzedaży internetowej już od początku tego roku, odstrasza jednak cena rzędu ponad 3000 złotych. Należy jednak podkreślić, że marka ta to jeden z pionierów rynku. Rift wyyposażono w wysoką rozdzielczość (ekran OLED), bezprzewodową komunikację USB i HDMI. Gogle są lekkie i ergonomiczne. Jeszcze droższe, bo osiągające cenę zawrotnych (jak na akcesoria interaktywne) 4000 złotych pozostają gogle HTC Vive. Cechuje je wysokie zaawansowanie technologiczne. Podłącza się je do komputera dzięki specjalnym czujnikom. Umożliwiają np. poruszanie dłońmi w świecie wirtualnym – zastrzeżeniem są jednak (poza ceną) możliwości naszego komputera. Na drugim biegunie znajdują się Google Cardboard 2.0. Są one najtańszym modelem tego urządzenia ze względu na prostą konstrukcję składającą się głównie z soczewek i tektury. Brak dodatkowych funkcji rekompensuje cena – około 30 – 50 złotych. Wiele zależy od tego, do czego są nam takie okulary potrzebne. Oczywiście nie brakuje także opcji z tzw. „średniej półki”.

Nie tylko narzędzie do komputera

Gogle VR można podłączać także do smartfonów. Przykładem mogą być okulary vrtaki model jak Samsung Gear (kompatybilne jedynie z produktami Galaxy tej marki) – z touchpadem, żyroskopem (sensorem umożliwiającym m.in. stabilizację obrazu) oraz przyciskami sterującymi, umożliwiającymi kontrolę nad urządzeniem – koszt tego akcesorium utrzymuje się w granicach 500 złotych. Koncern LG także wypuścił na rynek gogle dedykowane smarfonowi LG G5. To model LG 360 VR, z indywidualnym wyświetlaczem. Inne warianty okularów VR do smartfona proponuje marka Modecom. Droższy (lecz i tak ponad 2 razy tańszy od Samsunga) Volcano Blaze zaopatrzono w bluetooth, regulowane soczewki oraz słuchawki, a wykorzystany system to Google Cardboard. Tańsza propozycja to FreeHANDS MC – G3DP – posiada lżejszą konstrukcję, a obsługa podstawowych funkcji jest intuicyjna. Nie sposób pominąć także gogli VR do konsoli. Sony wyprodukowało model przygotowany specjalnie dla Playstation 4, o wysokiej rozdzielczości, z wyświetlaczem OLED oraz możliwością oglądania filmów w 360 stopniach (wszystko to w cenie około 1800 złotych).

Zastosowanie okularów/ gogli VR może być naprawdę zróżnicowane. Wielu osobom przywodzi na myśl głównie gry komputerowe bądź oglądanie przygotowanych specjalnie materiałów filmowych, jednak to nie wszystko. Gogle spełniają swoje zadanie także w przypadku testowania nowych rozwiązań, projektów architektonicznych oraz w wielu innych dziedzinach wymagających symulacji.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.