All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Rak jelita grubego – przyczyny, objawy leczenie

1.17K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Nowotwory stanowią zaraz po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonów w krajach wysokorozwiniętych. Niektóre z nich dają jednak znacznie gorsze rokowania – tak jak rak jelita grubego. Przyczyny, objawy i leczenie tego schorzenia zdecydowanie warto poznać zawczasu, by podjąć odpowiednie kroki w ramach profilaktyki. Przyjrzyjmy się podstawowym informacjom, które mogą w odpowiednim momencie uratować życie nasze i naszych bliskich.

Przyczyny i objawy choroby

Do najpopularniejszych objawów raka jelita grubego należą m.in. ból w dolnej części brzucha, krwawienia z odbytu i obecność krwi w kale czy częste zaparcia. Niestety – na ogół symptomy pojawiają się w momencie, w którym stadium choroby jest już rozwinięte. Dlatego też ten typ nowotworu nie posiada najlepszych rokowań. Brak odpowiedniej profilaktyki sprawia, iż w naszym kraju szanse przeżycia 5 lat z chorobą wśród pacjentów nie przekraczają 28 % (co jest znacznie poniżej średniej europejskiej). Odpowiednia profilaktyka i wczesna diagnostyka są konieczne ze względu na częstość zachorowań – w Europie co roku wykrywanych jest aż 400 tysięcy przypadków, co czyni raka jelita grubego drugim z najpowszechniejszych schorzeń nowotworowych. Do najpopularniejszych sposobów diagnostyki należą:

  • badanie na krew utajoną, które można wykonać nawet samodzielnie, zaopatrując się w test w pobliskiej aptece;
  • badanie per rectum, a więc palpacyjne sprawdzenie stanu ścian jelita grubego;
  • kolonoskopia, na którą można uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego;
  • wlew doodbytniczy i wykonanie zdjęć radiologicznych jelita grubego;

Warto wykonywać podstawowe badania przynajmniej raz w roku, nawet jeśli nie zauważymy u siebie pozostałych objawów, ale należymy do tzw. grupy podwyższonego ryzyka. Rak jelita grubego najczęściej rozwija się u pacjentów wrak jelita grubego wieku 50 – 60 lat, przy czym istnieje szereg czynników, które zwiększają szanse zachorowania:

  • częste zapalenia jelita grubego bądź przewlekła postać tej choroby;
  • otyłość bądź nadwaga, brak dostatecznej aktywności na co dzień;
  • dieta bogata w produkty przetworzone, tłuszcze zwierzęce i konserwanty, a nie dostarczająca optymalnej ilości witamin i minerałów koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu;
  • częste spożywanie alkoholu, palenie papierosów;
  • czynniki genetyczne zwiększające ryzyko zapadnięcia na chorobę (sytuacja, w której w rodzinie wykrywano już przypadki nowotworów);

Proces rozwoju nowotworu i jego leczenie

Sam proces rozrostu komórek rakowych trwa przez dłuższy okres czasu, nawet do 10 lat. Może się rozpocząć od nawracającego zapalenia okrężnicy, ale też z łagodnych zmian gruczolakowych. Nowotwór rozwija się w jakiejś części jelita (najczęściej w okolicach okrężnicy czy odbytu), tworząc polip. Następnie dochodzi do przerzutów – poprzez naczynia chłonne oraz krwionośne komórki mogą się przemieszczać np. do wątroby, nadnerczy, jajników, ale również płuc, mózgu czy kości. Im wcześniej podjęta zostanie terapia, tym lepsze rokowania. W momencie, gdy choroba nie daje jeszcze przerzutów możliwe jest chirurgiczne usunięcie nowotworu (laparotomia fragmentów jelita oraz przylegających węzłów chłonnych). Zdarza się, że konieczne jest zastosowanie kolonostomii, czyli implantu odbytu – tymczasowego bądź czasowego. U pacjentów chorych na raka jelita grubego – którego przyczyny i objawy determinują leczenie – pomocna bywa też chemioterapia. Można ją zaaplikować przed operacją, po zabiegu, ale też w przypadku przerzutów.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.