All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Rynek Pracy A.D. 2016

1.14K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Rok 2016 już za nami. Dla jednych był to rok dobry, inni na niego narzekali. Stał pod znakiem kolejnych niespełnionych postanowień noworocznych i wyścigu do Białego Domu. A jaki był to rok na rodzimym rynku pracy? W jego kontekście w minionym roku najczęściej pojawiały się frazy: „spadek bezrobocia” i „Program Rodzina 500+”. Oprócz tego chętnie podejmowanym tematem była również debata: Rynek pracownika czy pracodawcy?

Spadek bezrobocia

Nie ma wątpliwości, że rok 2016 był trzecim pod rząd, w którym odnotowano w naszym kraju spadek bezrobocia. Dynamika tego spadku nie była tak duża jak rok wcześniej (spadek z 12,3% w 2014 do 9,6% w 2015), ale i tak udało się osiągnąć poziom nie notowany w Polsce od ponad 25 lat. Przyczyn takiego stanu rzeczy szukać należy z jednej strony w rozwoju gospodarczym, a z drugiej w emigracji zarobkowej Polaków. Nie ulega wątpliwości, że od wejścia naszego kraju w struktury Unii Europejskiej „za chlebem i lepszym życiem” wyjechało z niego ponad 2 mln rodaków.

Eksperci zwracają uwagę, że fala emigracji składała się w dużej mierze z wykwalifikowanych specjalistów. W efekcie na naszym rynku pracy powstała wyrwa, którą trudno zapełnić. Poszukujący pracy nie posiadali bowiem zwykle tak wysokich kwalifikacji, jak ci którzy wyjechali. To z kolei naraziło pracodawców na dodatkowe koszty. Po pierwsze, zwiększeniu uległy nakłady na rekrutację pracowników. Mniejsza pula dostępnych, dobrze wyszkolonych specjalistów sprawiła, że trudniej było znaleźć właściwego kandydata. Po drugie, po zapełnieniu wakatu, często okazywało się, że i tak potrzebne są kursy rozwijające umiejętności nowo zatrudnionych. Do tego nieustający popyt na takich pracowników sprawiał, że pracodawcy obawiali się o środki przeznaczone na szkolenia pracownicze. Bali się bowiem, że po podniesieniu kwalifikacji, mogą oni odejść do konkurencji.

Oczywiście, niedobór wykwalifikowanych specjalistów negatywnie odcisnął się też na całej gospodarce, spowalniając jej rozwój.

Program Rodzina 500+

Rząd Beaty Szydło odważył się wprowadzić pierwszy od lat, zakrojony na szeroką skalę program socjalny wspierający polskie rodziny. Zapewne zastrzyk dodatkowych środków przełoży się na wzrost wydatków na konsumpcję. Według danych Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, beneficjenci programu Rodzina 500+ zakładali, że wydadzą na zakupy przedświąteczne średnio ok. 1715 zł. To aż o 240 złotych więcej niż w przypadku osób nie objętych Programem. Na co przeznaczane są najczęściej środki z Programu Rodzina 500+? Na odzież (31%) i obuwie (29%), wyjazdy wakacyjne i książki oraz pomoce edukacyjne (w obu przypadkach 22%). Co ciekawe, żywność znalazła się dopiero na szóstym miejscu ex aequo z wycieczkami szkolnymi oraz wyjściami rodzinnymi (basen, kino, teatr, zoo, restauracja, itp.).

Rok 2016 minął również pod znakiem debaty na temat wpływu Programu Rodzina 500+ na rodzimy rynek pracy. Część ekspertów spodziewała się masowego exodusu, szczególnie wśród słabiej wykwalifikowanych kobiet. Inni uważali, że rządowy program będzie miał jedynie marginalny wpływ na tym polu. Pierwsze dane pokazują, że z pracy zamierza zrezygnować 1,5% Polaków objętych świadczeniami. W przeliczeniu może to oznaczać, że pojawi się ok. 240 tysięcy nowych wakatów, które czekać będą na zapełnienie.

Moi Klienci często skarżą się na negatywny wpływ Programu 500 plus na rynek pracy. Jak wynika z ich doświadczeń, wielu pracowników decyduje się na odejście z pracy z powodu otrzymywanych świadczeń finansowych. Przykładowo, przed wprowadzeniem programu, w firmach produkcyjnych, z którymi współpracuję na Mazowszu, około 75% pracowników stanowiły kobiety.” – komentuje tę kwestię Maciej Ważny, Młodszy Konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych firmy AG TEST HR i kontynuuje:

„Obecnie proporcje się zmieniły i panie zajmują tam już tylko około 55% stanowisk. Firmy mają problem z rekrutacją kobiet – zwłaszcza w regionach, gdzie płaci się mniej. Panie wolą zrezygnować z pracy i spędzać czas z dziećmi utrzymując się m.in. ze świadczeń 500 plus, niż zarabiać pieniądze na etacie. Co ciekawe, przedstawiciele działów personalnych podkreślają, że problem porzucania zatrudnienia nie dotyczy tylko kobiet. Zdarzają się przypadki, gdzie mężczyźni mający kilkoro dzieci też rezygnują z pracy. Spotykamy się z różnymi opiniami oraz danymi na temat wpływu świadczeń 500+ na rynek, jednak wśród firm, z którymi dotychczas się kontaktowałem, większość pracowników działów personalnych negatywnie ocenia wpływ programu na rynek pracy w Polsce.”

Niemal wszyscy specjaliści zgadzają się, że prawdziwy wpływ Programu Rodzina 500+ widoczny będzie dopiero w bieżącym roku. Na wiążące dane przyjdzie nam więc jeszcze trochę poczekać.

Rynek pracownika?

Równanie jest proste: stopa bezrobocia spada, pracodawcy mają coraz większe problemy z wypełnieniem wakatów, ergo sytuacja osób aktywnych zawodowo poprawia się i mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Co to znaczy? Teraz to pracownicy dyktują warunki gry! Część ekspertów zwraca jednak uwagę, że do takiego obrazu nie pasuje niska dynamika wzrostu płac. Skoro jest tak dobrze, dlaczego jest tak źle?

„Stopa bezrobocia spada nie dlatego, że coraz więcej osób znajduje pracę, ale dlatego, że coraz mniej ludzi ją traci i coraz mniej osób wchodzi na rynek pracy. Na rynku pracy obserwujemy coraz mniej przepływów, co oznacza, że coraz rzadziej pracownicy przechodzą z firmy do firmy” – sprawę komentuje dr hab. Joanna Tyrowicz z Instytutu Ekonomicznego NBP. Specjaliści podkreślają, że brak wzmożonego przepływu pracowników między pracodawcami w połączeniu ze wspomnianą już niską dynamiką wzrostu płac, wskazują, że mówienie o rynku pracownika jest bezzasadne. Co więcej, mimo spadku bezrobocia, nie notujemy obniżenia się średniego czasu potrzebnego do znalezienia pracy. Podobnie jak trzy lata temu wynosi on ok. 10 miesięcy. To zastanawiające, bo przecież w tym samym okresie bezrobocie spadło niemal o 4,5%! Pokazuje to, że rynek pracy wcale nie ma się tak dobrze, jak niektórym się wydaje.

Rynek pracy Anno Domini 2016 stał bez wątpienia pod znakiem spadku bezrobocia, Programu Rodzina 500+ oraz debaty o tym, czy był on już rynkiem pracownika czy nadal pracodawcy. Okazuje się jednak, że wiele artykułów poświęconych tym tematom było do tej pory niepotrzebnym strzępieniem języka i wróżeniem z fusów. Dopiero nadchodzący rok dostarczy nam wystarczającej liczby danych, by ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, w którą stronę zmierza nasz rynek pracy i jaki wpływ na niego ma rządowy program Rodzina 500+.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.