All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Sprawdź, czy nie masz niedoboru żelaza. Zbadaj poziom ferrytyny

1.45K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W diagnostyce niedoboru żelaza jednym z podstawowych badań jest oznaczanie poziomu ferrytyny. Dowiedz się, jak przebiega badanie, co oznacza otrzymany wynik i jakie inne badania można wykonać razem z oznaczeniem stężenia ferrytyny.

Rozwój medycyny sprawił, że dostępnych jest coraz więcej metod diagnostycznych, przez co bardzo łatwo się w nich pogubić. Zanim podejmiemy decyzję o wykonaniu jakiegoś badania, zawsze warto dowiedzieć się, co można dzięki niemu zdiagnozować i jak zinterpretować otrzymany wynik. Często jest tak, że jedno badanie należy interpretować w kontekście innego lub że samo odchylenie od normy w badaniu laboratoryjnym, nie świadczy jeszcze o chorobie. Jest takie lekarskie powiedzenie: „Leczy się pacjenta, a nie wynik badania”, co oznacza, że interpretowanie wyników badań wykonuje się zawsze w kontekście stanu zdrowia pacjenta.

Ferrytyna

Ferrytyna to białko, które w organizmie odpowiedzialne jest za tworzenie chemicznych kompleksów z jonami żelaza, dzięki czemu stanowi jego magazyn. W stanach niedoboru tego pierwiastka stężenie ferrytyny w surowicy spada. Warto pamiętać, że ferrytyna jest zaliczana do białek ostrej fazy, a więc jej stężenie w osoczu wzrasta w stanach zapalnych. Oznaczanie tego białka w momencie, kiedy w organizmie toczy się proces zapalny, niezależnie czy to z powodu infekcji, choroby autoimmunologicznej, czy urazu, nie będzie wiarygodne. Oprócz ferrytyny jest jeszcze jedno białko związane z gospodarką żelaza w ustroju człowieka – transferryna. Ta ostatnia nie jest magazynem jonów Fe, ale pełni funkcję transportową. Zwykle nie oznacza się samego stężenia transferryny, a tzw. całkowitą zdolność wiązania żelaza (TIBC), która ilościowo odpowiada stężeniu transferryny. W stanach niedoboru żelaza organizm stara się zwiększyć zdolność transportową dla tych jonów i TIBC rośnie. Oznaczając te dwa parametry można określić, że jeśli stężenie ferrytyny jest niskie, a TIBC wysokie, w organizmie jest niedobór żelaza.

Kiedy oznacza się poziom ferrytyny?

Zazwyczaj poziom ferrytyny oznacza się w diagnostyce przyczyn anemii. Oznacza to, że wcześniej stwierdzono już w badaniu morfologii krwi, że stężenie hemoglobiny jest poniżej normy oraz na podstawie małej wartości MCV, czyli średniej wielkości krwinki czerwonej, wysunięto podejrzenie, że przyczyną takiego stanu może być niedobór żelaza. To jest właśnie przykład sytuacji, w której jedno badanie interpretowane jest w kontekście innego. W przypadku stwierdzenia małych zasobów żelaza w organizmie, konieczna jest jego suplementacja pod postacią preparatów, zazwyczaj doustnych. Aby sprawdzić skuteczność takiego leczenia, można ponownie wykonać badanie stężenia ferrytyny oraz kontrolną morfologię krwi. Niekiedy badanie poziomu ferrytyny wykonują profilaktycznie osoby, które nie spożywają mięsa, aby sprawdzić, czy w ich organizmie nie ma niedoborów żelaza.

Po drugiej stronie wskazań do oznaczania stężenia ferrytyny są stany związane z nadmiarem tego białka, a więc sytuacje przeładowania żelazem. Główną przyczyną takiego stanu jest hemochromatoza, polegająca na nadmiernym kumulowaniu się żelaza w narządach, co w konsekwencji doprowadza do ich niewydolności. W diagnostyce tego schorzenia bardzo pomocne jest oznaczanie ferrytyny oraz TIBC.

Przygotowanie do badania

lekarz5Sam proces pobrania materiału do badania polega na zwykłym pobraniu krwi. Aby jednak otrzymany wynik był wiarygodny, należy zastosować się do kilku wskazówek przed badaniem. Na 2-3 dni przed pojawieniem się w punkcie pobrań odstawiamy alkohol, a na 12 godzin przed kawę i herbatę. Do badania najlepiej przyjść rano i wówczas wymóg pozostawania 12 godzin przed badaniem na czczo nie powinien dla nikogo być problemem. Jeśli potrzebujemy po przebudzeniu napić się wody, dobrze jeśli będzie to nie więcej niż szklanka. Co do zażywanych leków, warto zapytać lekarza, czy któreś z nich nie będą zaburzać wyniku badania i poprosić o radę, jak najlepiej tę sytuacje rozwiązać. Samodzielnie nie odstawiamy przed badaniem żadnych leków, ale jeśli zażywamy je rano, można udać się do punktu pobrań krwi przed ich zażyciem. Do żadnego badania nie należy wbiegać z ulicy, będąc zmęczonym, czy zestresowanym, zatem także i tu warto przyjść 10-15 minut wcześniej i usiąść w poczekalni, żeby odpocząć.

Im więcej wiemy na temat badań, które oferuje medycyna, tym łatwiej nam podjąć decyzję, które z nich wykonać. Dzięki temu nasze podejście będzie racjonalne i ekonomiczne, a wykonywane badania wniosą cenne informacje do diagnostyki.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.