All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jak stymulować rozwój niemowlaka?

745 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wychowanie dziecka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością już od pierwszych dni. Rodziców interesuje nie tylko zapewnienie maluchowi pełnego komfortu i bezpieczeństwa. Zastanawiają się oni również, jak stymulować rozwój niemowlaka, by jego funkcjonowanie psychofizyczne było prawidłowe. Wbrew pozorom sposoby te wcale nie są trudne do wprowadzenia i znakomicie mogą uzupełniać codzienną pielęgnację. I to już od momentu narodzin. Prezentujemy poniżej, jak.

Stymulacja rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym

Pierwsze sposoby stymulacji mogą się opierać na bardzo prostych technikach. Warto sygnalizować swoją obecność poprzez przybliżanie twarzy do dziecka. Jako element codziennej pielęgnacji można też stosować masaż, naturalnie dopasowany do delikatnego układu ruchowego dziecka. Bodźce, jakie przenosi dotyk są bardzo ważnym elementem w tworzeniu relacji z dzieckiem. Maleństwo w pierwszych tygodniach wymaga bardzo ostrożnej opieki, jednak prócz tego dobrze jest je czymś zainteresować. Z racji ograniczonych zdolności percepcji pierwsze zabawki powinny posiadać prostą formę. Dziecko dopiero uczy się wykorzystywać swoje zmysły, należy mu to więc umożliwić w sposób stopniowy.

W nieco późniejszym okresie warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria. Znajdują się wśród nich nie tylko zabawki edukacyjne rozmaitego sortu, jak książeczki interaktywne czy maty. Czasami nawet codzienne przedmioty mogą pełnić ważną rolę w zakresie rozwijania zmysłu poznawczego u niemowlaka. Podstawową zasadą, o której należy pamiętać, jest jednak obecność rodzica oraz liczne interakcje z nim. Wspólna zabawa i czytanie pozwalają zapewnić dziecku odpowiednią dawkę kontaktu co ma niebagatelny wpływ na jego późniejsze reakcje w sytuacjach społecznych.

Interesujący jest też inny aspekt kołysania. Według aktualnych badań rytmiczny sposób kołysania korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego. Odpowiedź na pytanie, jak stymulować rozwój niemowlaka, może być też bardziej oczywista. Nietrudno zauważyć, iż dziecko w okresie wzrostu potrzebuje zbilansowanej i wartościowej diety. I o ile niemowlę w pierwszych miesiącach życia taki pokarm otrzymuje poprzez karmienie piersią bądź specjalnym mlekiem modyfikowanym, to później jadłospis należy kompleksowo zaplanować. W jaki sposób? Przede wszystkim należy pamiętać, by zmiany wprowadzać stopniowo.

Jak stymulowac rozwoj niemowlaka

Nowe potrawy powinny być początkowo jednoskładnikowe, gotowane oraz rozdrobnione. Bardzo ważne jest też obserwowanie reakcji malucha. Jego układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty i dużo łatwiej o reakcje alergiczne.

Warto zwrócić uwagę na to, by prócz przetartych dań umożliwiać stopniowo maluchowi gryzienie- pomoże to w dolegliwościach związanych z ząbkowaniem. Dieta musi być naturalnie lekkostrawna – bogata w warzywa, owoce (aczkolwiek tutaj należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na alergeny), chude mięso, kasze czy ryż. Nie należy dziecka karmić modyfikowanymi produktami obfitującymi w konserwanty, barwniki czy niezdrowe tłuszcze trans. Warto natomiast włączyć do diety dania, które uzupełnią poziom kwasów omega3 i omega6 odpowiedzialnych m.in. za prawidłowy rozwój umysłowy, prawidłową koordynację wzrokowo – ruchową. Ryby można podawać dziecku od 10 miesiąca.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.