All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Tadż Mahal – wyjątkowy pomnik miłości

1.67K 3
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tadż Mahal jest umiejscowione nad rzeką Jamuna, w mieście Agra. Od stolicy Indii, New Delhi, dzieli obiekt około 200 km. Nie przeszkadza to jednak milionom turystów odwiedzających imponujące mauzoleum, figurujące na liście cudów świata. Szacuje się, iż liczba podziwiających jedną z najbardziej charakterystycznych budowli na kontynencie Eurazji wynosi od 20 do nawet 30 tysięcy turystów dziennie.

Warto przy tym zauważyć, iż muzeum jest zamknięte w piątki, natomiast bilety dla obcokrajowców są o wiele droższe, niż dla Hindusów (za niezapomniane wrażenia wynikające z podziwiania budowli obywatel Indii zapłaci 20 Rupii, natomiast przybyły z innego kraju – 750 rupii). Skąd ta niesamowita popularność? Czy jest związana jedynie z architektonicznym kunsztem?

Odpowiedź na te pytania jest stosunkowo prosta. Choć budowla imponuje zarówno swoją monumentalnością, jak i licznymi detalami oraz przepychem, to jednak duże znaczenie dla jej ogólnoświatowej sławy ma również legenda. Szach Dżahan, cesarz wywodzący się z dynastii Wielkich Mongołów nakazał wznieść ów obiekt na pamiątkę swojej ukochanej (acz nie jedynej) żony, Mumtaz Mahal, która zmarła w wyniku komplikacji związanych z porodem 14 dziecka pary. Mauzoleum miało stanowić świątynię absolutnie wyjątkową, upamiętniającą największą miłość władcy w godny sposób.

Choć wspomniana legenda wyraźnie wskazuje, iż mauzoleum zostało zbudowane dla ukochanej żony władcy, to jednak pewne fakty, na które natrafili historycy weryfikują ową wersję. Świadczy o tym przede wszystkim domniemany początek budowy Tadż Mahal. Rozpoczęła się ona jeszcze kilka lat przed śmiercią Mumtaz. Prócz tego – naukowcy dowodzą, iż Szach Dżahan był niezwykle dumnym i próżnym człowiekiem i pomnik w postaci tej imponującej, harmonijnej budowli wznosił tak naprawdę dla siebie. Niezależnie jednak od przyczyn, dla których powstał Tadż Mahal trudno nie docenić wyjątkowości tego mauzoleum. Warto przypomnieć, iż restau31racja Tadż Mahal nastąpiła z inicjatywy brytyjskiego kolonisty, lorda Curzona, który na przełomie XIX i XX wieku tytułowany był wicekrólem Indii.

Tadż Mahal

Faktem jest natomiast, iż wznoszenie mauzoleum trwało ponad 2 dekady. Surowcem wykorzystanym do stworzenia projektu był biały marmur. Bogate zdobienia osiągnięto zarówno dzięki ornamentom i kaligrafiom z czarnego marmuru, jak i inkrustacjom z kamieni szlachetnych i półszlachetnych.

Główna kopuła mierzy aż 24,5 m wysokości oraz posiada imponującą średnicę 17,7 m. Na skrzydłach można podziwiać symetrycznie rozmieszczone wieżyczki. Ogólnie – główną zasadą, prócz ozdobnego charakteru budynku, pozostaje harmonijność. Po jego lewej stronie zbudowano meczet z czerwonego piaskowca. Po prawej – wzniesiono dla symetrii taki sam budynek, który jednak nie posiada sakralnego charakteru. Ogrody, wśród których znajduje się owa świątynia pamięci obejmują aż 17 hektarów. Posadzono na nich egzemplarze najbardziej egzotycznych i pięknych roślin, nie brakuje także wodnych kanałów, które nadają obiektowi bardziej mistyczny charakter.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

3 komentarze

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.