All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Tajemnice wina mołdawskiego

479 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jeżeli spojrzymy na kształt państwa mołdawskiego, możemy dostrzec w nim kiść winogron. To nieprzypadkowe skojarzenie. Największy skarb Mołdawian, jakim jest właśnie wyjątkowe wino, daje pracę prawie 250 tysiącom obywateli w stu czterdziestu firmach, zajmujących się jego produkcją.

Historia wina pochodzącego z Mołdawii

Legenda, która opowiada o początkach produkcji wina, głosi, że gdy Bóg skończył tworzyć Ziemię, rozdał ją pomiędzy ludy. Mołdawianie spóźnili się, tłumacząc, że ciężko pracowali i nie byli świadomi tego, że Bóg rozdziela ziemię. Poprosili chociażby o najmniejszy skrawek, którym mogliby się zajmować. Stwórca podarował im kiść winogron i od tej pory zajmowali się winem i winnicami. W Mołdawii od wielu lat wino ma niezwykle ważny wpływ na gospodarkę, ale również na kulturę tego kraju. Produkcja wina stanowi około 4% całego PKB państwa.

Inna historia o początkach produkcji wina na terenach Mołdawii jest połączona z symbolem tego kraju – bocianem. Legenda głosi, że w trakcie wojny z Turcją, Mołdawianie podczas oblężenia twierdzy zostali bez jedzenia i wody. Wtedy bociany przelatujące nad twierdzą zrzucały obrońcom kiście winogron, trzymając je wcześniej w swoich dziobach. Tak podniosło to morale walczących, że zwyciężyli z Turkami. Do dziś narodowym symbolem tego kraju jest bocian z kiścią winogron w dziobie.

Prawdziwa historia wina mołdawskiego wywodzi się od Greków, a przemysł winiarski rozwinął się podczas zarządzania tym terenem przez cesarstwo rzymskie. Dalszy rozwój jest ściśle związany z panowaniem Stefana Wielkiego, który według legend pił bardzo dużo mołdawskiego wina przed bitwami, co pomagało mu je zwyciężać. Za jego czasów sprowadzono do Mołdawii mistrzów, którzy sprawili, że wino mołdawskie rozprzestrzeniło się na całą Europę. Przejęcie Mołdawii przez carycę Katarzynę II oraz II Wojna Światowa, mimo wielkich tragedii, przyczyniły się do rozwoju tego szczebla gospodarki. W dwudziestym wieku Mołdawia była największym producentem wina w ZSRR.

Różnorodne wina Mołdawii

Z każdej części kraju wywodzą się inne rodzaje wina. Północ słynie z produkcji win słodkich, brandy, a także z domowej produkcji trunków tego typu. W środku kraju tworzy się lekkie wino białe z uprawianych białych winogron. Tam też powstaje większość win mołdawskich, bo prawie 60%. Znajdziemy tam najbardziej popularne winiarnie i marki, takie jak: Cricova, Milesti Mici oraz Branesti. Południe kraju to tak zwana perła, gdzie powstaje wino mołdawskie prestiżowe, najwyższej jakości, takie jak: Cabernet Sauvignon, Merlot oraz Rara Negra.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.