All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Urodziałaś dziecko? Baby blues może Cię dotyczyć!

1.25K 2
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W kulturze przyjęło się, że narodziny dziecka, szczególnie oczekiwanego, a więc kiedy ciąża była planowana, powinny być dla matki wydarzeniem wręcz uskrzydlającym. W innych wypadkach kobiety nadal są stygmatyzowane, uznawane za obrazę macierzyństwa, wykluczone. Tymczasem depresja poporodowa oraz baby blues to tematy, które warto poruszać. Robimy tak i my.

Na początek warto rozgraniczyć te dwa pojęcia, często używane naprzemiennie. Baby blues trwa z reguły krócej niż depresja i nie wymaga aż tak intensywnego leczenia. Nie oznacza to jednak, że problem może być lekceważony. Ten stan emocjonalny pojawiający się po urodzeniu dziecka to z jednej strony naturalny strach przed nowymi obowiązkami, z drugiej jednak – wyzwanie dla partnera i rodziny, by wesprzeć młodą kobietę, która próbuje (z różnym skutkiem) podołać nowej roli.

Co ciekawe syndrom baby blues pojawia się niemal u połowy matek, i to zaraz po porodzie (a konkretniej – w kilka dni po nim). Dotyczy to zwłaszcza matek – debiutantek, a więc będących w pierwszej ciąży, ale też pań, które jak najdłużej do momentu rozwiązania starały się pozostawać aktywne zawodowo. Objawy nie utrzymują się zbyt długo, na ogół mijają po około 2 – 3 tygodniach. Do czego się sprowadzają? Przede wszystkim do lęku, że kobieta nie będzie w stanie wystarczająco dobrze zajmować się swoim dzieckiem, że nie kocha go w wystarczający sposób. Poczuciu winy towarzyszą smutek, lęk, drażliwość, rosnąca irytacja, problemy z pamięcią i koncentracją, poczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego, bezsenność. Naukowcy upatrują się źródeł baby blues w ciążowych wahaniach hormonalnych, jednakże nie jest to jedyne wytłumaczenie.

Generalnie wahania te obejmują ilość wydzielanej w stresie kortykotropiny (która reguluje poziom kortyzonu we krwi). Niestety – w ostatnich tygodniach ciąży poziom wspomnianego hormonu zwiększa się kilkukrotnie, by tuż po porodzie gwałtownie spaść. Ma to oczywiście związek ze specyfiką wydawania na świat potomstwa, niemniej skutki baby bluessą odczuwane również przez organizm kobiety. Niebezpieczeństwo dalszych spadków nastroju znika w momencie, gdy przysadka znowu zaczyna produkować optymalne ilości kortykotropiny.

Baby blues nie stanowi dolegliwości chorobowej w przeciwieństwie do wspomnianej już depresji poporodowej. Nie jest tym samym konieczna terapia u psychiatry czy stosowanie farmakologicznego wsparcia. Niemniej jednak niezwykle istotne pozostaje wsparcie osób bliskich.

Świeżo upieczonej mamie należy umożliwić odpoczynek, by mogła zregenerować siły. Nie warto samodzielnie sięgać po wzmacniające czy uspokajające leki, nawet o pozornie neutralnym, ziołowym składzie. Mogą się one okazać bardziej szkodliwe, niż zaznaczono to na ulotce. Ponad to – w pierwszych tygodniach warto przejąć na siebie część obowiązków. Przy tym wszystkim warto pamiętać, że baby blues to stan przejściowy i nader powszechny. Nie należy się go wstydzić, nie wolno stygmatyzować czy pouczać. W przeciwnym razie może on przybrać charakter permanentny, a ten stanowi już problem natury emocjonalnej, z którym nie poradzimy sobie samodzielnie.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 komentarze

  • JAK Mama napisał(a):

    Powiem tak….Rzeczywiscie depresja poporodowa moze dotknac kazda z nas, niezaleznie od emocji, jakie towarzyszyly nam podczas ciazy. Wazne jednak, by jak najszybciej ja zauwazyc i poddac sie leczeniu. Sama mialam depresje. Nie leczylam, bozostalam samotna matka i zawsze bylo dla mnie cos wazniejszego. Dzisiaj przeplacilam to psychologiem i nerwica do konca zycia.

  • zmęczona napisał(a):

    Baby blues przy moim Jaśku to mało powiedziane!

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.