All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Właściwości lecznicze i zastosowanie dziurawca

929 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dziurawiec zwyczajny to bylina, którą często spotkać można dziko rosnącą w lasach, na polanach i łąkach. Posiada szerokie zastosowanie, przez co jest popularny już od wieków jako surowiec zielarski. Jakie jest jego współczesne zastosowanie oraz jakie przybiera postacie prezentujemy w niniejszym, skondensowanym tekście.

Dziurawiec zawiera liczne substancje odżywcze. Znajdują się wśród nich hyperycyna – flawanoid będący czerwonym barwnikiem, rutyna, kwercytyna, hyperozyd, cholina, pektyny, witaminy A i C (silnie antyoksydacyjne), sole mineralne, żywice i olejki eteryczne.

Dziurawiec może być pomocny m.in. jako element terapii w:

  • stanach zapalnych dróg żółciowych, przy rozwijającej się kamicy nerkowej, w problemach z funkcjonowaniem wątroby, a także gdy występuje zastój żółci w pęcherzyku (z uwagi na oddziaływanie żółciopędne);
  • podrażnieniu błon śluzowych żołądka lub jelit ;
  • przypadkach, gdy ilość wytwarzanego soku żołądkowego jest niewystarczająca, pojawiają się częste wzdęcia, zgagi, bóle brzucha czy biegunka (dziurawiec wykazuje bowiem silne działanie rozkurczowe);
  • problemach z optymalną pigmentacją skóry, w bielactwie (wtedy może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie);
  • stanach zapalnych dziąseł, gardła oraz jamy ustnej;
  • odmrożeniach, przy trudno gojących się ranach, owrzodzeniach i oparzeniach (działa ściągająco i wspiera regenerację naskórka). Odwarem można przemywać także cerę trądzikową, co zdecydowanie ułatwia walkę z tym schorzeniem.

dziurawiec

Obecnie nietrudno też o specyfiki apteczne i kosmetyczne, jak kremy, toniki i balsamy produkowane na bazie dziurawca. Stosując napar z dziurawca należy pamiętać o kilku jego wyjątkowych właściwościach. Niestety zawarta w nim hipercyna zwiększa wrażliwość na promieniowanie słoneczne, toteż zwiększa ryzyko poparzenia, szczególnie w porze letniej. Prócz tego zauważyć można negatywny wpływ dziurawca na wchłanianie niektórych leków, m.in. tych stosowanych w terapii nowotworów, terapii HIV, a także antykoagulantów oraz w doustnej antykoncepcji. Łączenie dziurawca z innymi lekami może być niebezpieczne, toteż warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.