All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jak wygląda proces produkcji pieczątek?

1.49K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wykorzystujemy je każdego dnia, stemplując nimi sterty dokumentów. Bez pieczątek codziennego funkcjonowania nie wyobraża sobie dziś chyba żadna firma. A czy zastanawialiście się kiedyś, jak pieczątka powstaje?

Wbrew pozorom, proces nie jest tak skomplikowany, jak by się mogło wydawać. Oczywiście – pod warunkiem, że skorzystamy z nowoczesnych technologii, nie zaś tych sprzed paru dekad czy tysięcy lat. Bo ślady świadczące o oznaczaniu przedmiotów pieczęcią odnajdujemy już, spoglądając na artefakty z epoki neolitycznej (3000 l. p.n.e.!). A dziś możliwości jest całkiem sporo – nawet takich, które pozwalają na samodzielne wykonanie pieczątki, w warunkach domu czy małego biura.

Pieczątki: jakie techniki wyrobu są stosowane?

 Obecnie już naprawdę rzadko możemy spotkać pieczątki, które do pracy wymagałyby specjalnej poduszki z tuszem. Korzystamy przede wszystkim z tych automatycznych. Nie takich, które wykonywane są nie przez rzemieślników, cierpliwie przygotowujących pożądany grawer w drewnianej czy metalowej matrycy, ale przez automaty stemplarskie. Techniki produkcji, z których dziś czerpiemy są z reguły trzy: polimerowa, laserowa oraz błyskowa. Każda z nich ma swoje wady oraz zalety.

Technika polimerowa polega na utwardzeniu światłoczułego polimeru pod lampą UV we wcześniej zaprojektowanej formie. Wciąż bywa stosowana, jednak coraz rzadziej, ponieważ poza relatywnie niską ceną, posiada niemal same wady. Wzór, który powstaje może być niedokładny, odbicie bywa niewyraźne i słabe, a materiał wykonania jest niezwykle podatny na zniszczenia.

Stosując technikę laserową, wykorzystuje się maszyny do produkcji pieczątek, wyposażone oczywiście w laser. Ich zadaniem jest wykonanie precyzyjnego grawerunku na gumce odciskowej. Robią to z bardzo dużą precyzją i w krótkim czasie. Pamiętać jednak trzeba, że koszt tak wykonanej pieczątki może być relatywnie wysoki.

Trzecią, pochodzącą z Japonii, jest metoda błyskowa – stosowana m.in. przez firmę Modico, oferującą innowacyjne maszyny do produkcji pieczątki w technologii Sun Stamper. Na czym polega? Wzór pieczątki z dużą precyzją powstaje na światłoczułej gumce odciskowej dzięki zastosowaniu maszyny błyskowej. Metoda ta pozwala na wykonanie kompletnej pieczątki nawet w 5 minut.

Produkcja pieczątek metodą błyskową: tylko 4 proste kroki

Maszyna błyskowa oparta o technologię Sun Stamper to automat stemplarski, który łączy kompaktowe rozmiary, precyzyjną pracę oraz prostotę obsługi. Dzięki temu, można z niego skorzystać w warunkach małego biura. Potrzebujesz: maszyny błyskowej, komputera oraz drukarki laserowej, a także akcesoriów: folii, światłoczułej gumki, a także oprawki pieczątki. Teraz od wykonania stempla dzielą Cię tylko 4 kroki:

Przygotowujesz projekt i drukujesz go na drukarce laserowej, używając specjalnej folii.

Montujesz folię na gumce światłoczułej w maszynie, korzystając z przezroczystej taśmy klejącej.

Zaciskasz klamrę maszyny i wciskasz start. Maszyna wykona odpowiednią ilość błysków – gumka jest gotowa po kilku sekundach. Zatrzaśnij gumkę wraz z cartridgem z tuszem w wybranej oprawce pieczątki.

Przy odrobinie wprawy, cały proces nie zajmie więcej niż kilka minut, a koszt samodzielnie wykonanego stempla będzie znacznie niższy, niż jego zamówienie. To opłacalne rozwiązanie, jeśli każdego roku wyrabiasz kilkadziesiąt czy więcej pieczątek – wtedy warto produkować samodzielnie.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.