All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Zaburzenia krzepnięcia krwi – przyczyny, diagnostyka, profilaktyka

1.11K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą być związane nie tylko z hemofilią, na temat której od zawsze krążyło wiele mitów i która znalazła swoje miejsce w literaturze czy sztuce. Obecnie problem związany z szeroko pojętymi nieprawidłowościami w zakresie krzepliwości krwi dotyka znacznie szerszego grona osób, często też pozostaje nierozpoznany. O rodzajach, diagnostyce i sposobach leczenia informujemy w niniejszym tekście.

Do najczęściej występujących zaburzeń krzepnięcia należą skazy krwotoczne oraz skazy zakrzepowo – zatorowe. Skazy krwotoczne cechuje przede wszystkim skłonność do obfitych i długotrwałych krwotoków. Mogą one następować w wyniku skaleczenia lub podczas wizyty u stomatologa. Prócz tego w skazach krwotocznych charakterystyczne jest występowanie wybroczyn, siniaków czy krwiaków – nawet po niewielkim upadku, stłuczeniu czy wręcz bez powodów mechanicznych. Skazy zakrzepowo – zatorowe natomiast sprowadzają się to powstawania w naczyniach krwionośnych zakrzepów.

Zaburzenia krzepnięcia krwi – przyczyny

Przyczyną mogą być zarówno urazy (nawet nieodczuwalne przez pacjenta), jak i zaburzenia w tempie przepływu krwi w tkankach. Zaburzenia krzepnięcia krwi pojawiają się również wtedy, gdy naczynia krwionośne nie posiadają odpowiedniej budowy. Co istotne, schorzenia te mogą mieć zarówno postać wrodzoną, jak i nabytą. Najczęstszą wrodzoną postać skazy krwotocznej stanowi choroba von Willebanda (dotyczy około 1 proc. populacji), jest ona skazą płytkowo – osoczową.

Diagnostyka zaburzeń krzepnięcia krwi

Pierwszym krokiem pozostaje pogłębiony wywiad lekarski, który pomaga w stwierdzeniu, jaki jest charakter dolegliwości, tj. czy występuje od dłuższego czasu, czy ma związek ze stosowaniem środków farmakologicznych, czy u pacjenta często występują urazy (oraz jak silne musi być uderzenie czy skaleczenie, by pojawiała się wybroczyna bądź krwotok), czy pojawiały się już podobne przypadki w najbliższej rodzinie. Istotne jest także to, czy obszary na których występują krwawienia są stałe, czy też nie ma to znaczenia. Dodatkowa diagnostyka obejmuje m.in. badanie koagulologiczne (dotyczące ilości płytek krwi), a czasami także oznaczenie czynników osoczowych (jeśli specjalista dostrzegł przesłanki świadczące o hemofilii).

Zaburzenia krzepliwości poza wybroczynami i krwotokami, skłonnością do sińców oraz podatnością na urazy przejawiają się także takimi dolegliwościami jak: wymioty fusowate, krew w ślinie, stolcu czy moczu. Przebieg leczenia zależy od tego, czy mamy do czynienia ze skazą krwotoczną czy też zakrzepowo – zatorową. W pierwszym przypadkiem konieczna jest hospitalizacja pacjenta w przypadku krwotoku oraz przetoczenie krwi, natomiast w drugim lekarz przepisuje leki przeciwzakrzepowe zapobiegające powstawaniu zatorów w naczyniach krwionośnych, a tym samym chroniące przed niewydolnością układu krwionośnego.

Zaburzenia krzepniecia krwi

Profilaktyka

W ramach profilaktyki warto więc pamiętać o odpowiedniej diecie, obfitującej m.in. w produkty zawierające witaminę K, antyoksydanty (witaminy A i C) oraz witaminę D, a także kwasy omega-3 i omega-6 korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu naczyniowego. Naturalnie dobrze jest też zrezygnować z palenia papierosów oraz picia mocnego alkoholu – oba te czynniki negatywnie oddziałują bowiem na pracę serca, a prócz tego nadmiar alkoholu zaburza krzepliwość krwi. Należy też uważać przy stosowaniu farmaceutyków mogących rozrzedzać krew (takich jak np. aspiryna i pochodnych).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.