All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Zatrudniasz pracownika? Sprawdź co musisz wiedzieć!

414 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Każde przedsiębiorstwo, które w ramach swojej działalności zatrudnia pracowników, musi być świadome obowiązków z tego wynikających. Będą się one różnić od wielu czynników, między innymi od formy zatrudnienia i podpisanej umowy. Dlatego bezwzględnie każdy przedsiębiorca zatrudniający chociażby jednego pracownika, musi być zaznajomiony z obowiązującym prawem i wywiązać się z obowiązków pracodawcy.

Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Często pierwszym krokiem po podpisaniu umowy o pracę z nowo zatrudnioną osobą jest jej skierowanie na szkolenie BHP. Powinno się ono odbyć, zanim nowy pracownik zacznie wykonywać swoje obowiązki. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP jest wymagany w przypadku umów cywilnoprawnych oraz działalności jednoosobowych. Jeśli pracownik był zatrudniony na takim samym stanowisku w danej firmie i do 30 dni po skończeniu trwania umowy, został zatrudniony w tej samej firmie ponownie, szkolenie BHP również nie będzie konieczne. Warto też mieć na uwadze, że dane osobowe, na podstawie, których pracownik kierowany jest na szkolenie BHP, powinien zawierać kwestionariusz osobowy, który każdy pracownik nowo zatrudniony ma obowiązek wypełnić.

Odprowadzanie składek do ZUS podatek dochodowy

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest zgłoszenie nowo zatrudnionego pracownika do ZUS. Należy to zrobić do 7 dni od momentu powstania stosunku pracy, czyli podpisania umowy. Zgłoszenie pracownika do ZUS związane jest z:

  • ubezpieczeniem społecznym,
  • ubezpieczeniem zdrowotnym,
  • Funduszem Gwarancyjnym Świadczeń Pracowniczych,
  • Funduszem Pracy.

Należy pamiętać, że zgłoszenie pracownika do ZUS odbywa się przy pomocy odpowiedniego formularza ZUS ZUA. W przypadku uczniów oraz studentów do 26 roku życia zgłoszenie do ZUS nie jest obowiązkowe, ponieważ nie podlegają oni konieczności ubezpieczania społecznego oraz zdrowotnego. Ponadto wynagrodzenie każdego pracownika musi być ewidencjonowane oraz rozliczane przez pracodawcę. Co miesiąc musi on naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy zarówno w przypadku umowy cywilnoprawnej, jak i o pracę.

Badania lekarskie oraz forma umowy

Zatrudnienie nowego pracownika wiąże się również z obowiązkiem skierowania go na badania lekarskie. Obowiązek ten uregulowany jest w Kodeksie Pracy i mówi, że bez orzeczenia lekarskiego nowy pracownik nie może rozpocząć pracy. Badania lekarskie ważne są z tego względu, że wykluczają jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonywania obowiązków w ramach danego stanowiska. Skierowanie na badania lekarskie musi wydać pracodawca. Ponosi on również wszelkie koszty związane z przeprowadzeniem tych badań. Brak przeciwwskazań do podjęcia pracy na danym stanowisku wiąże się z podpisaniem umowy oraz rozpoczęciem współpracy, a form zatrudnienia jest kilka. Podstawy podział to:

  • umowy o pracę,
  • umowy cywilnoprawne.

Umowy o pracę to umowy zawierane na czas określonym nieokreślony oraz na okres próbny. Z kolei umowy cywilnoprawne to umowy zlecenie i o dzieło. Wybór formy zatrudnienia jest dowolny, ale powinien być jasno sprecyzowany.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.