All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Zdrowa atmosfera w rodzinie – zadbaj o nią, póki nie jest za późno

1.16K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Niezależnie od tego, w jakiej kulturze się wychowujemy rodzina pozostaje podstawową społeczną komórką. Może oczywiście przybierać różnorodne formy, od tradycyjnego modelu, poprzez gospodarstwa domowe typu DINKS (double income no kids), rodziny – układanki (gdzie partnerzy po rozwodach wychowują dzieci z poprzednich związków) oraz inne. Zdrowa atmosfera w rodzinie jest niezbędna, by stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju dzieci, ale też środowisko umacniające więzi między dorosłymi. Jak ją zapewnić? Zapraszamy do lektury.

Sposoby proste i uniwersalne

Podstawą budowania relacji między członkami pierwszej i najważniejszej grupy społecznej jest oczywiście komunikacja. Rozmowy są istotne na każdym etapie rozwoju dzieci, ale też w przypadku rozwiązywania partnerskich problemów. Wspólna, konstruktywna dyskusja scala więzi w rodzinie. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy często dochodzi do konfliktów – na przykład gdy pociecha przechodzi przez trudny dla niej okres dojrzewania. Rozmowy z nastolatkiem nie muszą się ograniczać do lakonicznych pytań. Co więcej, nie powinny. Często drażliwe tematy światopoglądowe są lekceważone przez rodziców, tymczasem to w domowym zaciszu dziecko po raz pierwszy może nauczyć się kulturalnej polemiki, która to jest podstawą funkcjonowania społecznej debaty. Kompromis jest potrzebny także w planowaniu wspólnego czasu.

Wspólny czas? Bez specjalnej okazji!

Warto jest pielęgnować więź z dziećmi i partnerem poprzez stworzenie wspólnych tradycji. Nie muszą one kojarzone ze sztywnymi regułami, brakiem zabawy. Na co dzień dobrze jest w mniejszym stopniu polegać na najnowszych technologiach – Play Station i wspólne oglądanie telewizyjnych programów można przecież zastąpić wieczorem gier planszowych. Skoro jesteśmy w stanie wygospodarować kilka godzin, by spędzić je w wirtualnej rzeczywistości równie dobrze możemy poświęcić ten czas na innego rodzaju rozrywki. Nie należy też zapominać o roli aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wspólne uprawianie sportu, wycieczki za miasto to idealna propozycja na weekend, kiedy większość z nas może pozwolić sobie na relaks.

Zdecydowanie warto zrezygnować w tym czasie z wizyt w galeriach handlowych – konsumpcjonizm to tendencja, z którą dzieci i tak stykają się w wystarczającym stopniu. A przecież w rodzinie socjalizacja powinna przebiegać wielowymiarowo.

Aby pielęgnować atmosferę ciepła i zrozumienia dobrze jest także umożliwić dzieciom poznanie historii naszej rodziny. Spotkania w szerszym gronie nie powinny być zarezerwowane jedynie na specjalne okazje. Istotne, aby przebiegały w jak najswobodniejszej atmosferze. Często dzieci czują niechęć wobec uroczystości skupiających dalszą rodzinę – właśnie ze względu na liczne zakazy i nakazy oraz brak spontaniczności. Tymczasem wyjazd do ciotki, spotkanie z kuzynostwem czy wizyta u dziadków mogą okazać się naprawdę świetną zabawą.

Zdrowa atmosfera w rodzinie

Kolejną kwestią, która pomaga w osiągnięciu celu, jakim pozostaje zdrowa atmosfera w rodzinie jest współpraca. Może ona dotyczyć bardziej błahych sytuacji, jak na przykład wspólne sprzątanie, nakrywanie do posiłku, ale też podejmowania decyzji istotniejszych. Warto poddawać pod dyskusje większe zakupy, miejsce wyjazdu na wakacje. Również remont mieszkania czy domu może być doskonałą okazją, by nawet najmłodsi członkowie rodziny mogli partycypować w dokonywaniu wyboru. Przydaje się również podział obowiązków – w ten sposób każdy może być zaangażowany w codzienne funkcjonowanie gospodarstwa, ale też ma przydzielone zadanie w przypadku „specjalnych” sytuacji.

Jeśli do tej pory współpraca stanowiła raczej abstrakcyjne pojęcie, warto zacząć metodą małych kroków – na przykład przygotować razem posiłek (a dzieci w wieku przedszkolnym bardzo lubią to robić), zaplanować wiosenne porządki etc.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.