All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Zdrowotny hit ostatnich miesięcy – czystek!

5.22K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ziołolecznictwo to dziedzina o długoletniej historii. Nie zawsze budzi pozytywne skojarzenia, przynosząc na myśl zacofanie czy przesądy… Zupełnie niepotrzebnie. Korzystny wpływ roślin na organizm człowieka jest faktem stwierdzonym naukowo. Tak też jest z właściwościami zdrowotnymi czystka.

Gdzie występuje czystek?

Czystek jest rośliną, która nie występuje w stanie naturalnym w Polsce. Mimo to łatwo jest zdobyć preparaty na jego bazie – w sklepach zielarskich czy aptekach. Czystek jest niewielkim krzewem (maksymalnie osiąga około 1 metra) z różnobarwnymi kwiatami, wśród których dominują różowe bądź białe. Porasta on okolice Kaukazu oraz krajów śródziemnomorskich.

Właściwości zdrowotne

Współcześnie właściwości zdrowotne czystka są doceniane na całym świecie. Warto pamiętać, iż jego zastosowanie ma bardzo długą tradycję, sięgającą starożytności. Korzystne oddziaływanie na organizm człowieka dotyczy wielu sfer. Dzieje się tak dzięki wysokiemu stężeniu związków polifenolowych. Czystek góruje w tym wymiarze nad każdą europejską rośliną. Związki polifenolowe są silnymi antyoksydantami. Dzięki nim możliwe jest neutralizowanie wolnych rodników odpowiedzialnych m.in. za rozwój komórek nowotworowych w organizmie czy przyspieszanie procesów starzenia się. Mało tego, to dzięki działaniu polifenoli możliwa jest ochrona DNA przed rozpadem czy wystąpieniem mutacji.

Czystek korzystnie oddziałuje na układ odpornościowy, co sprawia, że organizm skuteczniej broni się przed zakażeniami i infekcjami. Ponad to jest on zalecanym elementem diety zdrowotnej (w postaci naparów) dla osób, którym grozi rozwój chorób serca bądź też chorób nowotworowych.

Zioło to jednak nie jest tylko składnikiem prewencyjnym. Pozwala rozpuszczać skrzepy krwi, ochrania naczynia krwionośne, pomaga obniżać poziom złego cholesterolu LDL a także ma silne działanie antyseptyczne oraz przeciwgrzybiczne.

czystek

Jak spożywać?

Napar z czystka powinny spożywać także osoby cierpiące z powodu różnego rodzaju alergii, bowiem zawarte w nim związki skutecznie blokują uwalnianie histaminy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku boreliozy tudzież kleszczowego zapalenia opon mózgowych. Jak wiadomo tego rodzaju dolegliwości mogą zakończyć się zgonem bądź trwałym paraliżem całego ciała. Tymczasem napar z czystka pozwala zwiększyć skuteczność terapii. Może być także elementem profilaktycznym – zapach tej rośliny działa bowiem odstraszająco na kleszcze.

Czystek może występować jednak nie tylko w formie naparu. Współcześnie możemy się zaopatrzyć nawet w tabletki do ssania wzbogacone o ekstrakt z tego krzewu tudzież inne suplementy diety. Pastylki mogą być pomocne w infekcjach i stanach zapalnych gardła lub przy uporczywym kaszlu. Warto jednak pamiętać, iż właściwości zdrowotne czystka udokumentowała dotychczas jedynie medycyna ludowa – badania nad jego wpływem na organizm ludzki wciąż są w toku. W związku z tym – czystek warto włączyć do swojej diety jako suplement, ale niekoniecznie składnik leczniczy.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.