All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Ziele karczocha w profilaktyce chorób wątroby i serca

1.79K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Karczoch wywodzi się z okolic śródziemnomorskich, jednak współcześnie jest rozprzestrzeniony na całą Europę a także Amerykę Północną. Doceniany jest jego smak jako warzywa, niskokaloryczny charakter oraz bogactwo witamin, niemniej warto pamiętać, iż ziele karczocha posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Ich część prezentujemy poniżej.

Wyciąg z ziela karczocha zawiera flawanoidy, śluzy, garbniki, cynarynę, pektyny, kwasy organiczne oraz sole mineralne i trójterpeny. Bogactwo tych składników sprawia, że roślina może być używana jako element różnokierunkowych terapii. Siła oddziaływania na organizm opiera się głównie na stężeniu cynaryny. Związek ten ma zbawienny wpływ m.in. na wątrobę oraz skład krwi. Jak można stosować ziele karczocha w terapii? Przede wszystkim w profilaktyce chorób wątroby i serca.

Ziele (a raczej wyciąg z niego) działa moczopędnie oraz stymuluję produkcję żółci, chroniąc przy tym wątrobę. Wspomaga to procesy detoksykacyjne oraz przyspiesza przemianę materii, a także stymuluje oczyszczanie pęcherzyka żółciowego z kamieni. Dodatkowo ziele karczocha przyczynia się do poprawy ukrwienia w wątrobie oraz jej regeneracji. Z powodu zwiększonego wydalania moczu ziele ma także właściwości redukujące ryzyko wystąpienia cukrzycy. Dodatkowo zauważalny jest korzystny wpływ na poziom stężenia lipidów w surowicy krwi (dzięki wspomnianej już cynarynie).

Nie można zapominać o działaniu rozkurczowym preparatów z zielem karczocha. Dzięki temu właściwościom przeczyszczającym towarzyszy także redukowanie wzdęć oraz dolegliwości bólowych układu ziele karczochatrawiennego. Stosowanie preparatów wspomaga terapię m.in. w zespole jelita drażliwego.

Wyciąg z karczochów (owoców, nie ziela) używany może być także w problemach skórnych, takich jak egzema, łuszczyca czy infekcje skórne. Roślina ta ma więc kompleksowe zastosowanie. Leki mogą mieć nie tylko postać wyciągów (suchych bądź płynnych), ale też tabletek czy drażetek. Ponad to stosuje się nalewkę z liści karczocha na bazie spirytusu.

Istotne jest właściwe dawkowanie. Preparaty na bazie ziela karczocha należy stosować z wzmożoną ostrożnością w przypadku występowania zapalenia błony śluzowej żołądka, a także w chorobach nerek, wątroby oraz dróg żółciowych.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.